בית הסוהר בצ'ורטקוב

האירועים הדרמטיים, שהתחוללו בימים הראשונים לכיבוש הגרמני, בקיץ 1941, במתחם בית הסוהר, היה אות ראשון ואזהרה לגבי העתיד להתרחש. בית-הסוהר הפך מקום נורא בפרק שואת יהודי צ'ורטקוב:  בארבעת הימים, שבין נסיגת  הרוסים מצ'ורטקוב ב- 2.7.1941 , ועד כניסת הגרמנים ב- 6.7.1941 , נרצחו על ידי הרוסים, בתוך תאי בית הסוהר, אוקראינים, פולנים ויהודים. מספרם נאמד כ- 600 איש. הם נרצחים על ידי הרוסים הנסוגים בעילת התנגדות למשטר ואלה לא רצו ש"הבוגדים" יצאו לחופשי. הגופות נשארו בתאים במשך ימים והחלו להעלות ריחות קשים.

מתוך עדותם של בני משפחת ורטנפלד:
"בינתיים גילה הצבא הגרמני בחצר בית הסוהר גוויות של אנשים שנורו על ידי הרוסים בעת נסיגתם. חיילים חמושים של ה"וורמכט" בלוית פורעים אוקראינים התחילו להתפרץ לבתי יהודים וסחבו את היהודים לחפור ולהוציא את הגוויות מהמרתפים והבורות.

היהודים נאלצו לחפור בידיהם ובשעל מעשה הוכו באכזריות רבה. בין אלו שעונו בפעולה זו היה גם אבי ז"ל. בשעת החפירה רכב אספסוף על הגדרות מסביב ובצעקות "מוות ליהודים" עודדו את המענים האוקראינים. בשעות מאוחרות של הלילה חזרו היהודים לבתיהם פצועים וזבי דם. ב-14 ביולי הופיעה יחידה של אס. אס. שתפסה כ-130 איש ל"עבודה", אולם כלאו אותם בבית הסוהר, עינו אותם באכזריות רבה, אילצו אותם לזחול על ארבע, לרקוד ולשיר על שברי זכוכיות ולבסוף הרגו את כולם. … כעבור ימים ספורים לפנות ערב, שמענו יריות והתברר לנו שהאוקראינים ארגנו פרובוקציה וטענו שהיהודים ירו על הצבא הגרמני. המשטרה האוקראינית פרצה לביתו של ברגהופר והוציאה אותו יחד עם בנו. כן הוציאו את יורמן, ד"ר פרנקל , את משפחת פצ'ניק ועוד, בסך הכול כ-17 גברים. הם נורו בבית הסוהר בתואנה שירו על הצבא הגרמני". הטבח ביהודים נמשך מספר ימים ומספרם היגיע למאות.. אירוע זה היה הראשון ואות לבאות.

יהודית שיפריס  מספרת שבתקופת הביניים הזו, כשהתרחשו הארועים הנוראים בבית הסוהר, משפחתה גרה ברחוב שפיטלנה בבית סמוך לבית פלשובה. באותו יום בו התרחשו הזוועות בבית הסוהר, או למחרת, היא ראתה את אשתו של ע"וד קרול ברנקלאו, כשהיא פצועה וחבולה ועם שטפי דם ומכות כחולות בכל הגוף. המראה שלה היה מזעזע".
על בית הסוהר, יהודית שיפריס מספרת עוד: "ברחבה שלפני בית הסוהר ישבו גרמנים ליד שולחן וחתמו על כרטיסי עבודה. היא הייתה בין הבאים לקבל אישור עבודה. אישור כזה היה ההבדל בין חיים למוות. מי שקיבל אישור פירושו שהוא נחוץ והוא אישור לחיים. מי שלא קיבל אישור עבודה נשלח למחנה ההשמדה בלזץ.

יצחק שלו נתפס עם אחותו בדירתם באקצייה השנייה. הם הובלו לבית הסוהר, שני ילדים צעירים, ישבו יחד וחיכו עם עוד חמש מאות איש בחצר בית הסוהר. אחרי מספר ימיםי הם הובלו לתחנת הרכבת ומשם למחנה ההשמדה בלזץ. אחותו של איציק נרצחה בבלזץ ואילו יצחק שהיה בקרון אחר, הצליח לקפוץ מחלון שנפרץ בתקרת הרכבת ע"י גברים חסונים שהיו אתו בקרון, קם והלך לבדו את כל הדרך חזרה לצ'ורטקוב. מבית הסוהר נשלחו יהודים למחנות עבודה באזור צ'ורטקוב ורבים מהם מתו בהם מרעב מחלות עבודה קשה ואקציות.

מתחם בית הסוהר
מתחם בית הסוהר ממבט על (גוגול מפה)