משפחת אלטניי

תמונות מסמכים/עדויות/זכרונות עצי משפחה דפי-עד

תמונות

פרי כפיו של שלמה אלטניי

מסמכים/עדויות/זכרונות

בנתיבי הגורל. ספר זיכרונות של שלמה אלטניי

קטע מתוך "נתיבי גורל" מאת שלמה אלטניי

שום מחקר ואדריכל לא הצליח להנציח ממדי החורבן שירד על עמנו. שכונות, בתים קטנים, שבילים בהם שיחקתי והשתעשעתי נמחקו כלא היו!… רוחות מחקו עקבותיהם, הכול חרב. בין החורבות משתרע ירק פרא. נעלמו החיים, נשפך שם דם יהודי טהור, אבידה שאין לה תמורה. פולין היא בית קברות ענק של העם היהודי. יהודים אלה שרשמו דפים בלתי נשכחים כתולדות עמנו אינם, איך? ואין ליישב את הניגוד התהומי הזה בין הנוף המשגע לרצח ועינויים שהשתוללו במקום זה.

רק בגלל דממה זו גייסתי שרידי זיכרונות. רצוני לאגור אותם, להעמיד מין סכר שהנוער שלנו ידע מי היו סבותיהם וסביהם, שיידעו מאין צמיחתם באה.

לפעמים יש ששואלים, מדוע אני חוזר לעבר הלא קיים עוד?! אני נדהם, מה זה עבר? זה מונח נגוז? הרי זאת לא סטטיסטיקה גרידא. מדוע אני חייב לאהוב רק את הארץ שאני חי בה? מדוע אני צריך לשכוח את הארץ בה נולדתי ואימא שנתנה לי את החיים? מדוע עלי לזנוח את העבר, רק בגלל שהעבר נגוז? זאת זכות מוסרית של החיים? אז איזה ערך מוסרי יש למות?   אני שואל?

אנו שרידי השואה נושאים בנפשנו סיוטים של זוועה, הדמעות אינן נשמעות לרצוננו. את הזיכרון הזה לא צריכות שיני הזמן לנגוס. אסור לייבש שורשים.

הייתי בארץ רצויה, עמלתי למענה, אך לא אשכחנה! רק מי שנאחז בנשק הוכיח איזו אמונה גוברת. פנטיזם הביא שואה, הרי לא בנסים, אלא בדמנו ובחיינו. שבעים ושלוש נשמות! הכי קרובים נכחדו ונמחקו! עם איזו סטטיסטיקה אכזרית מקברית נדון אני לחיות, כולם התנדפו בעשן!

רבונו של עולם, איפה היית כשחיות נאצים בצורת בני אדם פיצחו את נולגולותיהם של ילדים קטנים, שחלב אימותיהם על שפתיהם, שעוד לא ידעו לדבר, שעוד לא ראו פרחים? אתה, עקרת עצמך מאשליה "כוח-עליון", אתה שבראת את העולם יסדת אנושות "משגיח" עליה ומה במציאות?

האם אתה מתנקם בנו?… מה עוללת לנו?!… מדוע שלחת אתה רוצחים גרמנים שישמידו ששה מליונ י יהודים וביניהם מיליון וחצי ילדים, אפרוחים?!… מדוע ביום הכיפורים חייבים לעמוד לפניך ולבקש סליחה ומחילה, לחבוט על החזה "על חטא שחטאנו לפניך"? ״אשמנו, בגדנו, גזלנו", מדוע?!…

נתת לנו את כלי החשיבה, את הדיבור, השכל, מדוע? במציאות פסלת את השימוש בהם? איננו מתיישר עם ההגדרה "קדושים וטהורים", אנשים מבשר ודם הושמדו, הם היו טהורים ולא "קדושים"… זה לא מושג נשגב יהודי. הראיה היא שאצל הנוצרים בנו מקדשים ובדרכים הוקמו פסלים "קדושות – קדושים"… כמי נהגם עוצרים בדרך, מצטלבים ומשתחווים. אתה נתת חרב לרוצחים הם חרבו יהדות פולין ויתר ארצות! אלוהים אתה חייב לעמוד לדין תורה… אצלנו, אתה קיים אך ורק בתשמישי קדושה "טהור מהכלל המואשם" אנחנו נובלים נפשית, ואתה לנצח נצחים. בעצם מי אני שארצה בפניך? כן, השואה פגעה באמונת האדם. אנשים הרהרו כל כוחו שאין לו מענה. ככה הקדמתי את הרקע עליו אני תולש, גדלתי, בעצם גדלנו אחיות, אחים כמו כל אידישה-קינדר ככנפי האימא. בטבעיות בלי פינוק יתר. יום יום הצמיד אותי אחיו מנדל אליו והוביל ל"חיידר". אחי עוד למד בעליית הגג עם "גדולים". זוכר אני על הספסל על הברכיים הצצתי על האותיות. לפעמים רבי ששמו שפיצר היה ממחיש לי (טרסק באידיש} צעק "גוי ליהודי אסור לכרוע ברך!". מעניין־ שלפני שידעתי מי זה אלוהים ומה הוא, התחלתי לפחד. הייתי בן שלוש או ארבע, איני זוכר בדיוק במה פשעתי, זכור לי רק שאמרו "אלוהים יעניש אותך!" – לא היה לי מושג מה יש לו נגדי? עוד ציון לריטואל ההלכה שלנו הלא מושלט. המבנה של ה"חיידר", מאחור נמצאת משחטת עופות, משם תמיד בקעו קרקורים וצווחות, מסביב התעופפו נוצות פלומה. השוחטים עבדו בקור רוח ובתנאים סניטריים ירודים. לא עם נדחקתי לשם עם תרנגולותינו כדי לראות.

כן, הלימודים בחיידר, חומש והאגדות קיימו את עמנו ואנו נעים בנתיבים מאז.
טוב לחזור לחוויותי התמימות…

עצי משפחה

מנחם-נחם אלטניי (נ. 1870-1940)היו שתי נשים. היה נגר וגבאי בית כנסת
אשה ראשונה גולדה לבית וייסמן. להם נולדו 4 ילדים שנשאו את שם משפחת האם ויסמן
1. דרזייה וייסמן (1896) שנשאה לישראל כץ ולהם נולדו ארבעה ילדים: לייזר 1920, הרש 19222, אברהם 1925, סלקה 1930.
2. ביילה וייסמן (תופרת)ן (נ. 19011) התחתנה עם הינריך דוד אחונים (נעלם בשנות העשרים) ונולדו להם יטקה (עבדה במסעדה/זבנית) (1923) ויוסף- יורק וייסמן (היה תלמיד בבית ספר מקצועי) (1924/5)
3. שמואל ויסמן (בעל מספרה) (נ. 1902) שנישא להנייה ונולדו שתי בנות: אחת: יטה (1925)
4. זליג וייסמן– עלה לישראל
האם גולדה נפטרה בדמי ימיה ממחלת הטיפוס בשנת 1903

מנחם אלטניי נישא בשנית לרבקה מבית זלצמן (נ. 1886 )
להם נולדו 8 ילדים:
1. מיכאל (1905) 2. ינטה (1808/9), 3. חנה (1911), 4. אליהו מנדל (1913), 5. צ'רנה (1917), 6. יצחק, (התחתן עם ביילה, בת האופה, ועלה לישראל) 7. אתל, 8. סימה (1919) 9. שלמה (1921) 10. מינדה, (מידע אודות מספר ילדים לא מדויק) 10. חנה (19111)תופרת,  התחתנה עם אהרון פייגנבוים (עבד בנגריה המשפחתית) ונולדו להם שתי בנות סימה (1934) מינה (1937)

למנחם אלטניי הייתה אחות בשם ביילה (מכרה פירות בבזאר) נשואה ליהושע-ישוע (שם משפחה לא ידוע, מוכר פרוות בבזאר) ולהם  5  ילדים: לייבוש, אברהם-אברומצ'ה (רפד, 1920) מרים (1917 / 1919) רייז'ה-שושנה ( היו שני ילדים, תופרת) ליצ'ה-לאה (תופרת, נשואה לפייביש שהיה עגלון)). גרו בגורנה ווגננקה.
לייבוש (סוחר פרוות) נישא להניה ולהם היו שני ילדים.

רבקה אלטניי לבית זלצמן  בתם של אליהו מנדל זלצמן והניה. לרבקה שלוש אחיות ושני אחים: פאיגה שטרום לבית זלצמן, צילה זלצמן, גולדה וייסמן לבית זלצמן, יעקב זלצמן, ברוך זלצמן והניה שהתגוררה באנגליה
פאייגה לבית זלצמן נישאה לליזור שטרום ולהם היו 4 ילדים: אטל, מנדל, רחל, רבקה.
צילה נישאה פעמיים ולהם 3 ילדים: יורם, משה וחווה
יעקב זלצמן (1900+/-)  היה נשוי ואבא לשתי בנות
וברוך זלצמן היה נשוי ולו בן יחיד
גולדה זלצמן נישאה למשה וייסמן ולהם 8 ילדים: ראובן, הרמן, יהודית, פנינה, שרה-סוניה, אפריים, אברהם, צילה.
בתם: שרה-סוניה נישאה לישראל פדר ולהם נולדו שתי בנות: לאה וזהבה.
בתם לאה נישאה לחיים שמחוני ולהם 3 ילדים: עופר, יובל ואייל.
זהבה נישאה לאליעזר וייסמן ולהם שני ילדים: רן ובתיה.

חיים ויסמן, אחיו של משה התחתן עם ברוריה ולהם שתי בנות: שרה וזיוה.
שרה התחתנה עם מאיר שוכר, וזיוה התחתנה עם רוזנברג.

אשמח לקבל הערות ותיקונים. מ.ג.ש.

דפי-עד

מנחם אלטניי נולד ביגלניצה בשנת 1870 היה נגר. נשוי בראשונה לגולדה לבית וייסמן ובשנית לרבקה לבית זלצמן. התגורר בצ'ורטקוב. מנחם נרצח בשואה. נמסר על ידי הבן שלמה אלטניי

רבקה אלטניי לבית זלצמן נולדה בשנת 1886 בזלשציקי, הייתה עקרת בית. נולדה בצ'ורטקוב נשואה למנחם אלטניי . נרצחה בשואה. נמסר עלידי הבן שלמה אלטניי

מיכאל אלטניי נולד בצ'ורטקוב בשנת 1905 למנחם ורבקה. היה נגר, התגורר בצ'ורטקוב. מיכאל אלטניי נרצח בשואה. נמסר על ידי האח שלמה אלטניי

ינטה אלטניי נולדה בצ'ורטקוב בשנת 1909 למנחם ורבקה אלטניי. הייתה עקרת בית ורווקה. ינטה נרצחה בשואה. נמסר על ידי האח שלמה אלטניי.

חנה פייגנבויים לבית אלטניי נולדה 1911,  בצ'ורטקוב למנחם ורבקה אלטניי, הייתה תופרת . נישאה לאהרון פייגנבוים. התגוררה בצ'ורטקוב. נרצחה בשואה. נמסר על ידי האח שלמה אלטניי.

אהרון פייגנבוים נולד בטרנופול בשנת 1908, נשוי לחנה לבית אלטניי, היה נגר. גויס לצבא הרוסי ושם נהרג. נמסר על ידי הגיס שלמה אלטניי

סימה (סימצי) פייגנבוים נולדה בשנת 1934 בצ'ורטקוב לאהרון פייגנבוים וחנה לבית אלטניי. הייתה ילדה. נרצחה בשואה. נמסר על ידי הדוד שלמה אלטניי

מינה פייגנבוים נולדה בשנת 1937 לאהרון פייגנבוים וחנה לבית אלטניי הייתה ילדה. נרצחה בשואה נמסר על ידי הדוד שלמה אלטניי

ביילה וייסמן נולדה בצ'ורטקוב בשנת 1901 למנחם אלטניי וגולדה לבית.וייסמן. הייתה תופרת. נשואה להיינריך להם בת בשם יטקה ובן בשם יוסף-יורק. ביילה נרצחה בשואה. נמסר על ידי האח החורג שלמה אלטניי.

יטקה וייסמן נולדה בצ'ורטקוב בשנת 1923 להנריך ובילה לבית וייסמן. הייתה זבנית. התגוררה בצ'ורטקוב. נרצחה בשואה. נמסר על ידי הדוד שלמה אלטניי.

יוסף-יורק נולד בשנת 1925 לביילה לבית וייסמן ולהנריך . נרצח בשואה. נמסר על ידי הדוד שלמה אלטניי.

מנדל אלטניי נולד בצ'ורטקוב בשנת 1913 למנחם ורבקה אלטניי. היה ספר ורווק. התגורר בצ'ורטקוב. נרצח בשואה. נמסר על ידי האח שלמה אלטניישמואל וייסמן נולד בצ'ורטקוב בשנת 1902 למנחם אלטניי וגולדה וייסמן. היה בעל מספרה נשוי להניה נרצח בשואה. נמסר על ידי האח החורג שלמה אלטניי.

הניה וייסמן נשואה לשמואל וייסמן הייתה עקרת בית, נרצחה בשואה נמסר על ידי הגיס שלמה אלטניי.

דריזיה וייסמן נולדה בשנת 1896 למנחם אלטניי וגולדה לבית וייסמן. נישאה לישראל  כץ (חייט) הייתה עקרת בית . היו לה ארבעה/חמישה? ילדים: לייזר (1920), הרש (1922), אברהם (1925), וסלקה (1930). דרזייה נרצחה בשואה. נמסר על ידי האח החורג שלמה אלטניי

לייזר כץ, נולד בשנת 1920 לישראל כץ ודרזיה לבית וייסמן. התגורר בצ'ורטקוב. נרצח בשואה. נמסר על ידי הדוד שחמה אלטניי

הירש כץ נולד בשנת 1922 לישראל כץ ולדרזיה לבית וייסמן. התגורר בצ'ורטקוב. היה זבן ורווק, נרצח בשואה. נמסר על ידי הדוד שלמה אלטניי.

אברהם כץ נולד בשנת 1925 לישראל כץ ודרזיה לבית וייסמן, התגורר בצ'ורטקוב. נרצח בשואה. נמסר על ידי הדוד שלמה אלטניי.

סלקה לבית כץ נולדה בשנת 1930 לישראל ודרזייה לבית וייסמן. התגוררה בצ'ורטקוב. הייתה תלמידה.  נרצחה בשואה. נמסר על ידי הדוד שלמה אלטניי.

ישוע , בעלה של ביילה אלטניי (אחותו של מנחם) נרצח בשואה. נמסר על ידי האחיין שלמה אלטניי

מרים, בתם של ביילה לבית אלטניי ויהושע. ילידת 1917 נרצחה בשואה. נמסר על ידי בן דוד שלמה אלטניי.

אברהם, בנם של ביילה לבית אלטניי ויהושע (שם משפחה לא ידוע), יליד 1920. נרצח בשואה. נמסר על ידי הבן דוד שלמה אלטניי

לייבוש, בנם של לייבה לבית אלטניי ויהושע (שם משפחה לא ידוע) סוחר פרוות בבזאר. נרצח בשואה. נמסר על ידי הבן דוד שלמה אלטניי.

פאייגה שטרום לבית זלצמן, מזלשציקי . נולדה 1890? נשואה ליזור שטרום ולהם 4 ילדים. נרצחה בשואה נמסר על ידי בן אחות: שלמה אלטניי.

אטל שטרום בתם של ליזור שטרום ופייגה לבית זלצמן נרצחה בשואה. נמסר על ידי הבן דוד שלמה אלטניי

מנדל שטרום בנם של ליזור שטרום ופייגה לבית זלצמן נרצח בשואה. נמסר על ידי הבן דוד שלמה אלטניי

רחל שטרום בתם של ליזור שטרום ופייגה לבית זלצמן נרצחה בשואה. נמסר על ידי הבן דוד שלמה אלטניי

רבקה שטרום בתם של ליזור שטרום ופייגה לבית זלצמן נרצחה בשואה. נמסר על ידי הבן דוד שלמה אלטניי

ברוך זלצמן 1890? מחורוסטקוב היה פרוון, בעל בית מלאכה פרטי, היה נשוי ואבא לילד. שמותיהם לא ידועים. שלושתם נרצחו בשואה. נמסר על ידי האחיין שלמה אלטניי.

יעקב זלצמן 1895? מזלשציקי. היה נגר ריהוט כפרי.היה נשוי ואבא לשתי בנות. שמותיהם לא ידועים. ארבעתם נרצחו בשואה. נמסר על ידי האחיין שלמה אלטניי