"דרור" – "פרייהייט" בצ'ורטקוב

ארגון הנוער "פרייהייט" [דרור] כבר הזכרנו את ארגון הנוער החדש שהוקם כתוצאה מפעילות מתוכננת והחלטה של מרכז פועלי ציון בפולין. ארגון נוער זה נטה פוליטית לחלוציות ולישראל, וגם נמשך יותר לעברית מאשר ליידיש. יצוין כי הייתה הבנה בין תנועות הנוער בעת ההיא, ולא אחת סייעה תנועת השומר הצעיר, המפותחת והמאורגנת יותר, בפעילות של פרייהייט בהרצאות ובטיולים שנערכו במשותף. תכופות נערכו גם ערבי עונג שבת משותפים. פרייהייט נטל חלק בפעילות קרן קיימת לישראל כמו גם בבחירות לקונגרסים הציוניים. לימים הצטרפו לארגון החלוצי "דרור", נסעו להכשרה ועלו לישראל.

הייתה לפרייהייט גם מחלקת ספורט בשם "הכוח", לאחר האיחוד עם "התאחדות" נשתנה שמה והיה: "הפועל".

בשנת 1931 יצאה קבוצה ראשונה של נוער "דרור", שנים־עשר נערים ונערות, להכשרה בסקאליה. בשנת 1932 יצאה משלחת לכינוס הנוער של האינטרנציונל הסוציאליסטי בווינה, בהרכב הבא: יוסל מורגנטל, סוניה רפופורט, נוסיה לבל, משה רוטנשטרייך. שלושת הראשונים עלו לישראל, האחרון נפל במלחמת העולם השנייה.

באותה תקופה חל איחוד מפלגת פועלי ציון עם "התאחדות", שהביא לתחייה גדולה של מחנה הפועלים הסוציאליסטי־ציוני המאוחד בכל בפולין. אך היו חברים מסוימים שעזבו את פועלי ציון כתוצאה מן האיחוד ועברו למחנה הפרוגרסיבי, באמתלה שעם האיחוד הפכה המפלגה בורגנית יותר ופחות פרולטרית. הקרע היה חריף, במיוחד במפלגת פועלי ציון בצ׳ורטקוב. כתוצאה מכך נאלצו לוותר על שורה של יזמות כמו הספרייה, החוג הדרמתי, המקהלה.

זמן קצר לפני האיחוד הקימה מפלגת פועלי ציון ארגון נוער בשם פרייהייט שניהל פעילות תרבותית מסועפת וגם הכשרה פוליטית־ חברתית. העובדה שתנועת פועלי ציון התבססה בעיקר על יידיש אפשרה לה לעשות פעילויות תרבותיות רבות וחשובות למען ההמונים דוברי היידיש. פעילות חשובה נעשתה בתחום הכנת קורסים לקריאה וכתיבה ביידיש ולימוד ספרות יידיש. הישג חשוב שני הייתה הספרייה, אשר מכמה עשרות ספרים הגיעה, לפני האיחוד עם "התאחדות", ליותר משלושה-עשר אלף עותקים! המטלה התרבותית השלישית היה החוג הדרמתי, וההישג התרבותי הרביעי היה המקהלה. פעולות אלה

ניהלה ועדת תרבות, אשר תיאמה את כל פעילויות התרבות של המחלקות השונות. מלצ׳ה אדלשטיין היה הראשון שניהל את המקהלה, אחריו קיבל את ניהול המקהלה ישראל גוטספלד, נגר במקצועו, בעל קול טנור נאה. בין טובי הזמרים במקהלה ראוי להזכיר את: זמר הבס שאול וולקוביץ', אלט – איצ׳לה שיצר, סופרן – חיה-שרה קנכט ואת יענקל ברבר, שהציג שורה של מחזות חשובים, ניהל את החוג הדרמתי בשנים 1930-1923.

מתוך הפרק: התנועה הציונית בצ׳ורטקוב, ספר צ'ורטקוב עמ' 113 – 121.[בטקסט יש לא מעט חזרות ואי-בהירויות]